Gå til indhold

Serie: Det ender med drab (bind 5 af 7)

Genre: True Crime

IndlæsereThomas Klinkby
ISBN9788744003761
Længde2 t
Udgivetmaj 2026

Om lydbogen

True crime er en slags moderne eventyr. Skæbnefortællinger til skræk og advarsel. De fortæller ikke så meget om den mørke skov, og ulve og hekse, men mere om de farlige mennesker, der går rundt iblandt os. Og det mørke de bærer indeni.

Thomas Klinkby tager dig med verden rundt og dybt ind i mørket. Med seks sande historier om ondskab fra sin populære podcast Nationens Mareridt.

Historierne begynder som regel i et uskyldigt øjeblik. På ferie i en nationalpark, i en isbutik, på vej til skole, hjemme i badekarret. Det er seks sager, der gør ondt på meget forskellige måder.

Og de ender hver gang med drab.

I denne samling møder vi blandt andet: en iskold morder i Wien, en koparret seriemorder i Paris, en paranoid kvinde i Texas, der bare ved, hun bliver det næste offer for "Badekarmorderen", tjeneren i Tallin, der spiste sine ofre, pigen i Chile, der hele sit korte liv var omringet af ondskab og farlige mænd, og så en af de mest utrolige sager i amerikansk retshistorie, der handler om to forfærdelige forbrydelser, der på ulykkelig vis hænger sammen.

Flere lydbøger i Det ender med drab

Flere lydbøger af Thomas Klinkby

Disse lydbøger kan du også lide