
Serie: Maxi
Om lydbogen
Bøger, skilte og beskeder. Vi læser og skriver rigtig meget. Men nogle børn er ordblinde. De har svært ved at læse og skrive. Du sidder i klassen. Det er Idas tur til at læse op. Hun hakker og går i stå. Nogle gange siger hun et andet ord, end det der står. Ida er ordblind. Hvis man er ordblind, har man svært ved at læse og skrive.
Nogle kan ved en fejl tro, at man er dum. Men det er ordblinde børn og voksne slet ikke. Det kan du læse mere om i denne bog. Ordblindhed er en del af Maxi-serien. Maxi er en serie af letlæste fagbøger til børn i 2.-5. klasse. Bøgerne har en klassisk opbygning og er særdeles velegnede til faglig læsning i indskolingen og på mellemtrinnet.
Bøgerne er rigt illustreret med forskellige grafiske elementer og faktabokse, der understøtter de faglige tekster. Maxi-serien berører en bred vifte af aktuelle og relevante emner om alt fra klima, gaming, sport, og naturens verden. Der følger elevopgaver med til alle bøgerne.
Flere lydbøger i Maxi
- Den afskyelige snemandHenrik Enemark
- Sådan spiller du CS:GOAnne-Sofie Duch Teglgaard
- Sådan spiller du RobloxAnne-Sofie Duch Teglgaard
- Sådan bruger du YouTubeFrida Bejder Klausen
Disse lydbøger kan du også lide
- Samlingens Vogter 4 - De stjålne børnKasper Hoff
- Palle til fitnessJørn Jensen
- Bedste venner 6 - Asta og fødselsdagsgavenTrine Bundsgaard
- Den jul nisserne forsvandt - 2. søndag i adventSophie Souid, Katrine Skovgaard
- Fluen Ole #4: Fluen Ole møder en mygSøren S. Jakobsen
- Magiske væsner i Danmark #5: Ingrid og ellefolketSidsel Katrine Slej









