Gå til indhold
Bind 3
To på Ti (3) - Et mysterie med bid i – lydbog – Sophie Souid, Thomas Brunstrøm

To på Ti (3) - Et mysterie med bid i

4,9 af 5(13 bedømmelser)

Sophie Souid, Thomas Brunstrøm

ISBN9788728005149
Længde1 t
Udgivetseptember 2022

Om lydbogen

Hans og Grete (nej, ikke dem fra eventyret) får en hund af deres bedstefar. Herman er ikke som andre hunde – den er ikke så køn og ret ustyrlig, men tvillingerne elsker den alligevel. Kort tid efter opstår der ballade i det lille villakvarter. Et eller andet bæst har gravet alle fru Jørgensens blomster op og har ædt Murer-Hennings kaniner. Alle naboerne er overbeviste om, at det er hunden, som er skyld i det hele. Tvillingerne går straks på jagt efter kanindræberen. Men intet går som planlagt. Slet intet.

"Et mysterie med bid i" er tredje bind i Thomas Brunstrøm og Sophie Souids serie "To på ti" om tvillingerne Hans og Grete.

Thomas Brunstrøm er forfatter, freelancejournalist og filmanmelder. Han debuterede i 2015 med børnebogen "Dengang Sallys far var dreng".
Sophie Souid er børnebogsforfatter og podcastvært. Hun debuterede i 2018 med "Alf og Bjørn redder verden – Død over Tandfeen".

Flere lydbøger i To på ti

Flere lydbøger af Sophie Souid

Disse lydbøger kan du også lide